Festiwal Wilno w Gdańsku od ponad dziesięciu lat pokazuje to, co progresywne w kulturze Wilna i Litwy. Od pięciu lat rozwijamy także siostrzaną edycją imprezy – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje), która analogicznie, prezentuje najbardziej wartościowe treści w kulturze Gdańska i Polski.
Przygotowując kolejne edycje festiwalu kładziemy nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to przede wszystkim muzyki, ale również sztuk wizualnych, czy teatru. Nadrzędną zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców – zależy nam by dostarczali treści otwartych i kreatywnych.
Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych. Ważniejsze z nich:
Projekty muzyczne
W ponad dziesięcioletniej historii festiwalu odbyło się do tej pory niemal 150 koncertów prezentujących pojedynczych artystów, zespoły, ale także wieloobsadowe Koncerty Finałowe prezentowane w ramach projektu Free Culture. Projekt ten stanowi zresztą, szczególnie w ostatnich latach, trzon działań muzycznych odbywających się w ramach festiwalu. | > Free Culture – zobacz więcej
- 2011 – Pierwszy Koncert Finałowy Free Culture, z udziałem: Grażyna Auguścik, Joszko Broda, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis, Saulius Petreikis, Olo Walicki, Michał Jelonek, Jan Maksimovic
- 2012 – Drugi Koncert Finałowy Free Culture, zarejestrowany i zrealizowany w formie wydawnictwa płytowego. W projekcie wzięli udział: Trys Keturiose, Michał Jelonek, Weronika Grozdew-Kołacińska, Olo Walicki, Tomek Ziętek, Rafał Kołaciński „Praczas”
- 2013 – Trzeci Koncert Finałowy Free Culture. Udział wzięli: Orkiestra smyczkowa Kristoforo z Wilna, Trys Keturiose, Jarosław Bester, Grażyna Auguścik, Weronika Grozdew-Kołacińska, Olo Walicki, Tomasz Ziętek, Joszko Broda, Kuba Staruszkiewicz, Michał Jelonek
- 2014 – Rasa Serra & World Duo + NeoQuartet
Spektakle
- Teatr Psylikonowy Mr. Strangled & Mr.Shot Aukse Petruliene & Tomas Dobrovolskis (Zielona Brama w Gdańsku | 2010)
- Dada von Bzdülöw ( Arts Printing House, Wilno | 2012)
- Teatr Cynada – Bożena Elterman ( Arts Printing House, Wilno | 2013)
- Julijonas Urbonas – „Chodząc po ścianie: wstęp do teorii projektowania choreografii” – wykład/performance/lunapark (Ściana Klubo-Galerii BUNKIER w Gdańsku | 2013)
- Good Girl Killer ( Arts Printing House, Wilno | 2014)
Pokazy filmowe
- Pokazy filmowe Jonasa Mekasa i Władysława Starewicza (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku | 2010)
- Duet SzaZa czyli Patryk Zakrocki & Paweł Szamburski – muzyka do filmów Władysława Starewicza Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku | 2010)
- Nowe Kino Litewskie – przegląd filmu o tematyce społeczno-politycznej (Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku | 2011)